Iní

AKO ZLEPŠIŤ IZOLÁCIU DOMU?

Oprava izolácie vo vašom dome je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré môže vykonať každý domáci majster. So správnymi nástrojmi a zručnosťami môžete svoj dom v zime zatepliť a v lete ochladiť, čím ušetríte náklady za vykurovanie.

Tipy a triky na zlepšenie izolácie vášho domu nájdete v našom sprievodcovi izoláciou nižšie.

AKO VÁM MÔŽE POMÔCŤ ZLEPŠENIE IZOLÁCIE VÁŠHO DOMU

Zlepšenie izolácie vášho domu môže mať mnoho výhod vrátane nižších účtov za vykurovanie a nižších emisií uhlíka.

Jedným z najväčších prispievateľov k tepelným stratám a plytvaniu energiou môže byť zle izolovaná strecha.

Zabezpečenie správnej hrúbky izolácie strechy alebo podkrovia (do hĺbky 27 cm) je najdôležitejšie pre udržaniu tepla vo vašom dome a nízkych účtov za vykurovanie.

Dodatočnú izoláciu možno inštalovať v celom dome vrátane izolácie stien, dverí a okien – a ich výmeny za izolačné alternatívy.

AKO ZLEPŠIŤ IZOLÁCIU VO VAŠOM DOME?

Záleží na type vášho domu. Zateplenie rodinných domov zvyčajne stojí viac, ale pre lepšie úspory sa to oplatí. Typická izolácia podkrovia v rodinnom dome môže majiteľovi domu ušetriť až 20 % priemerného ročného účtu za energie.

Zatiaľ čo zateplenie dvojdomu alebo radového domu je lacnejšie, ale ušetrí v priemere len 11 % ročne.

Možno sa pýtate “prečo je taký rozdiel v úsporách?”.

Vlastniť dvojdom alebo radový dom má svoje výhody. Ak sú vaši susedia napojení na váš dom, znamená to, že váš dom s väčšou pravdepodobnosťou udrží teplo, ktoré vyprodukujete, čo znižuje vaše účty. Odporúčame však ďalšie opravy okien a dverí!

Pozrite si naše energeticky účinné strešné okná.

AKO ZLEPŠIŤ IZOLÁCIU VO VAŠOM DOME

Pozrime sa na to, ako môžete zlepšiť izoláciu svojho domu.

IZOLÁCIA STRECHY

Ako sme už spomenuli, nemôžete podceňovať úspory, ktoré môžete dosiahnuť jednoduchou inštaláciou izolácie strechy alebo podkrovnej dosky.

Dodržiavanie zlatého pravidla, že všetky izolácie by mali mať hrúbku aspoň 27 cm, zabezpečí, že váš dom bude správne izolovaný. To vám pomôže udržať teplo a znížiť účty, pričom sa znížia emisie oxidu uhličitého.

OKNÁ

Okná vášho domu môžu byť jednou z najväčších príčin tepelných strát. Zle nainštalované okná môžu viesť k ich netesnostitiam a zatekaniu a okná s 2-sklom majú slabé vlastnosti z hľadiska zadržiavania tepla a chladu.

Výmena okien za tepelnoizolačné alternatívy môže pomôcť najmä v miestnostiach náchylných na tepelné straty, ako sú napríklad aj podkrovia.

V spoločnosti Dakea ponúkame skvelú kolekciu vysokokvalitných strešných okien a strešných svetlíkov , ktoré ochránia váš domov pred živlami s ochranou pred poveternostnými vplyvmi.

Spomedzi našich výrobkov sú to naše kolekcie “Ultima Energy” a “Better Energy“, (K dispozícii sú aj verzie z PVC – “Ultima Energy PVC” a “Better Energy PVC“) okná s izolačným 3-sklom a dvomi komorami vyplnenými inertným plynom, ktoré poskytujú najlepšie izolačné riešenie. Tieto typy okien pomôžu znížiť účty za vykurovanie a znížiť emisie oxidu uhličitého. Je to ideálna voľba na zlepšenie izolácie.

IZOLAČNÉ ROLETY

Izolačné rolety môžu poskytnúť krátkodobé riešenie netesnosti okien. Tieto typy roliet sú zvyčajne ťažšie ako štandardné zatemňovacie rolety, pretože obsahujú izolačnú vrstvu, ktorá zlepšuje termoregulačné vlastnosti okna a zároveň minimalizujú vonkajší hluk.

Tieto rolety sa dodávajú v rôznych vzoroch a farbách, vďaka čomu sa dajú ľahko zladiť s interiérom vášho domova, takže  v oblasti štýlu nie je potrebné robiť kompromisy.

OKENNÉ FÓLIE

Okenné fólie sú plastové fólie, ktoré možno aplikovať priamo na okná s cieľom zlepšiť tepelnú izoláciu vášho domova. Počas zimných mesiacov okenné fólie znižujú množstvo tepla unikajúceho cez okná, pričom niektoré fólie znižujú tepelné straty až o 50 %.

Okrem toho môžu okenné fólie výrazne redukovať UV žiarenie, ktoré by inak spôsobilo vyblednutie interiéru vo vašom dome.

IZOLÁCIA STIEN

Izolácia stien zohráva dôležitú úlohu pri energetickej účinnosti a pohodlí vášho domova. Správna izolácia stien pomáha zabrániť tepelným stratám v zime a tepelným ziskom v lete. Dobrá izolácia môže znížiť náklady na vykurovanie a chladenie, ako aj hluk z vonkajších zdrojov.

Pri výbere izolácie by ste mali zvážiť typ a hrúbku materiálu, ako aj podnebie a štruktúru budovy v danej oblasti.

IZOLÁCIA PODLAHY

Nedostatočne izolované podlahy môžu mať za následok vetranie prízemia.

Ak v súčasnosti trpíte týmto problémom, použitie prikrývok a rohoží okolo domu môže byť skvelým dočasným riešením. Toto malé riešenie môže zabrániť úniku tepla cez podlahu, kým budete hľadať lepšie riešenie.

Ak chcete trvalo zlepšiť izoláciu podlahy, máme pre vás niekoľko návrhov.

Ak majú vaše podlahové dosky a lišty malé medzery, teplo bude unikať. Tieto medzery sa dajú ľahko vyplniť štandardným izolačným materiálom, ktorý je k dispozícii vo väčšine obchodov pre domácich majstrov, a možno to urobiť bez potreby odborníka na podlahy.

V prípade drevených podláh, ktoré si vyžadujú dodatočnú izoláciu, veľmi dobre funguje použitie izolačných roliek alebo izolačných dosiek umiestnených priamo pod drevenými trámami. Túto prácu možno ľahko vykonať, ak sú drevené trámy prístupné zo suterénu alebo pivnice, ale ak je potrebné odstrániť podlahové dosky, bude potrebný odborník.

Betónové podlahy tento luxus nemajú, preto sa musia izolovať izolačnými doskami. Ak použijete izolačné dosky na podlahu, uistite sa, že dvere sú správne zarovnané, aby sa dali používať po položení izolácie.

IZOLÁCIA PROTI PRIEVANU A DVERE

Izolácia proti prievanu môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť izoláciu vášho domu a zároveň každoročne ušetriť peniaze. Jednoducho povedané, ak sa do vášho domu môže dostať studený vzduch, teplý vzduch sa môže dostať von. Izolácia proti prievanu pomáha. Pri izolácii prievanu najprv skontrolujte, či vo vašom dome nie sú medzery alebo studený prievan. Tu je zoznam miest, kde môžete začať:

Podlahové dosky a soklové lišty

Ako sme už spomenuli, medzery medzi podlahovými doskami a soklovými lištami môžu vytvárať príležitosť na vnikanie studeného vzduchu do vášho domu, preto buď vyplňte prázdne miesto pod podlahovými doskami izolačnými rolkami alebo izolačnými doskami, alebo použite prievlakové lišty na hornej strane podlahových dosiek, aby ste minimalizovali medzery.

Dvere, kľúčové dierky a poštové schránky

Časť tepla zvyčajne uniká cez dvere, ale existuje niekoľko tipov, ktoré môžete použiť na zníženie tepelných strát. Pri kontrole dverí môžete cítiť, že kľúčovou dierkou uniká studený vzduch. Je to pomerne častý problém a zvyčajne sa dá vyriešiť rýchlou návštevou železiarstva. Zakúpte a nainštalujte kryt kľúčovej dierky okolo kľúčovej dierky, aby ste minimalizovali prúdenie vzduchu a mierne zlepšili zadržiavanie tepla.

Podkrovie a povaly

Prievan a prúdenie studeného vzduchu majú na svedomí aj studené podkrovia a povaly. Hlavným problémom je, že teplo stúpa a vchod do podkrovia alebo na povalu sa zvyčajne nachádza v strope, čo znamená, že ak je v dverách podkrovia prievan, teplo sa stráca. Jednoduchým riešením tohto problému by bolo nainštalovať okolo vnútornej strany vchodu do podkrovia zábrany proti prievanu, aby sa minimalizovalo prúdenie vzduchu.

 

Súvisiace články

Iní

AKO ZLEPŠIŤ IZOLÁCIU DOMU?

Improving your home's insulation can be a great way to lower heating bills, reduce your carbon emissions, a... čítaj viac

Iní

ČO JE NÍZKOEMISNÉ SKLO?

Sklo s nízkou emisivitou, známe aj ako nízkoemisné sklo , je typ skla, ktoré bolo tepelne ošetrené takmer ú... čítaj viac

Iní

TIPY NA UMIESTNENIE STREŠNÝCH OKIEN A STREŠNÝCH SVETLÍKOV

Strešné svetlíky a strešné okná môžu byť skvelým spôsobom, ako priviesť svetlo do vášho domova, ale ich umi... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.