FAQ

TU NÁJDETE INFORMÁCIE O TOM, AKO NAPLÁNOVAŤ MONTÁŽ STREŠNÉHO OKNA, AKO HO ZAREGISTROVAŤ, ABY STE MOHLI ZÍSKAŤ NAJDLHŠIU ZÁRUKU NA TRHU, A TIEŽ TU NÁJDETE NIEKOĽKO TIPOV, AKO OKNO NESKÔR OŠETROVAŤ.

POČET OKIEN

Pri použití jedného strešného okna bude prirodzeným svetlom osvetlených cca 46 % miestnosti. Pri použití dvoch strešných okien s takou istou sumárnou plochou presklenia bude prirodzeným svetlom osvetlených cca 48 % miestnosti. Pri použití štyroch strešných okien s takou istou sumárnou plochoupresklenia, avšak rozmiestnených pravidelnejšie, bude prirodzeným svetlom osvetlených cca 65 % miestnosti!

VHODNÝ TVAR VNÚTORNÉHO OSTENIA

Pomocou správnej podšívky môžete do miestnosti vpustiť viac svetla. Ak je podšívka zvislá pod oknom a vodorovná nad oknom, umožňuje vám viac svetla vstúpiť do miestnosti.

SPRÁVNA PODŠÍVKA PRE VOĽNÝ OBEH

Je potrebné, aby tvar vnútorného ostenia bol kolmo na podlahu v spodnej časti okna a vertikálne v hornej časti okna. Jedine takýto tvar ostenia umožní dostatočné presvetlenie interiéru.

UPEVNENIE STREŠNÝCH OKIEN KU KROKVÁM

Pred zvolením rozmerov okna zohľadnite záležitosť štrukturálnu integritu strechy. Strešné okná sa dajú namontovať na väčšine striech, avšak v niektorých prípadoch je potrebné zasiahnuť do konštrukcie krovu. V týchto prípadoch je potrebné využiť riešenia, ktoré zaručia zachovanie integrity strešnej konštrukcie. Ak máte pochybnosti, ktoré prvky krovu môžete prerušiť a akým spôsobom, obráťte sa na odborníka.

AKO NAPLÁNOVAŤ PRESVETLENIE MIESTNOSTI?

Pred nákupom strešného okna pouvažujte o pláne interiéru a exteriéru domu, ergonómiu ako aj o presvetlení miestnosti. Aby ste získali maximálne množstvo svetla, zohľadnite nasledujúce faktory:

  • Rozmery strešného okna
  • Počet strešných okien
  • Rozmiestnenie strešných okien
  • Tvar vnútorného ostenia
  • Väčšie okná prepúšťajú viac denného svetla, avšak oplatí sa pouvažovať o použití väčšieho počtu menších okien, čím sa dá dosiahnuť ešte lepší celkový efekt.

BEZPEČNOSŤ PRI MONTÁŽI

Počas montáže používajte vhodné ochranné prostriedky. Strešné okno sa dá väčšinou namontovať zvnútra domu, preto lešenie nie je nevyhnutné. Avšak tak, ako v prípade všetkých konštrukcií, existuje riziko, že zo strechy môžu spadnúť predmety (kladivo, škridla ap.). Preto odporúčame, aby ste nikdy neponechávali žiadne predmety na vonkajšom povrchu strechy, a tiež aby ste všetky ohrozené oblasti dole náležite ohradili, aby sa minimalizovalo akékoľvek riziko. Odporúčame, aby ste pri pílení všetkých vnútorných materiálov v streche alebo počas pílenia škridiel používali ochranné masky a okuliare. Okrem toho odporúčame, aby ste pri umiestňovaní okenného rámu používali dočasné podperné lišty.

VONKAJŠÍ VZHĽAD DOMU

Predovšetkým je potrebné stanoviť si rozmiestnenie strešných okien voči už existujúcim fasádnym oknám, a tiež nájsť rovnováhu medzi potrebou presvetlenia interiéru a architektúrou exteriéru. Ak sú tieto záležitosti náležite zohľadnené, namontované okná budú nielen dobre vyzerať zvonku, ale budú tiež dobre slúžiť používateľom vo vnútri.

ČÍM MENŠI SKLON STRECHY, TÝM DLHŠIE OKNO

Voľba vhodných rozmerov okna závisí od sklonu strechy. Ak je sklon nízky, strešné okno musí byť vyššie, aby zaručilo taký istý výhľad ako v prípade domu s vyšším sklonom. Okrem sklonu strechy je potrebné tiež zohľadniť výšku, v akej bude strešné okno namontované. Nie je jeden jediný „správny“ rozmer okna, ani jedno jediné „správne“ umiestnenie okna. Okno vždy treba umiestniť tam, kde to bude praktické a pre používateľov výhodné. Aby bol výhľad z okna stále rovnaký, okno na streche s nižším sklom musí byť vyššie, než je to v prípade okna na streche s väčším sklonom.

AKO SA STARAŤ O STREŠNÉ OKNÁ?

Strešné okná nevyžadujú špeciálnu údržbu, stačí iba pravidelne umývať okno, a tiež cca raz za rok obnoviť lakový náter, ktorý chráni drevo (v prípade, ak je okno namontované v miestnosti s vysokou vlhkosťou). Každé okno sa dá otočiť o 165 stupňov, aby bol počas umývania ľahší prístup k vonkajšiemu sklu. Okrem toho v oknách Dakea ULTIMA a ULTIMA ENERGY a ULTIMA ENERGY PVC a je na vonkajšom skle samočistiaca vrstva Titan Glass!

Sklo s vrstvou Titan Glass je výrazne menej náchylné voči zašpineniu.

Na povrch skla sa priamo nanáša špeciálnamikroskopická vrstva oxidu titaničitého, ktorý vplyvom slnečného žiarenia spúšťa dvojfázový proces:

  • Spúšťa proces fotokatalýzy, pri ktorom oxid titaničitý – reagujúc vplyvom ultrafialového slnečného žiarenia – spôsobuje rozpad nečistôt organického pôvodu.
  • Umožňuje spláchnutie rozložených nečistôt pri daždi, vďaka čomu je údržba okien bezproblémová a priaznivá k životnému prostrediu!

Okrem toho sklo s vrstvou Titan Glass schne rýchlejšie, nemá viditeľné šmuhy a umožňuje tešiť sa čistým výhľadom z okna.

Drevené povrchy sa dajú umývať teplou vodou s mydlom, avšak nezabúdajte, že príliš časté umývanie môže zvýšiť potrebu obnovovania lakového náteru.

Nezabúdajte na pravidelné lakovanie okna, ktorého frekvencia závisí od vlhkosti v miestnosti, v ktorom sa dané okno používa. Môžete na to použiť ľubovoľný lak na báze vody, dávajte pritom pozor, aby bol rovnomerne nanesený a neprišiel do kontaktu s tesnením okna.

Závesy takisto pravidelne mažte, aby sa okenné krídlo otáčalo ľahko. Tiež je potrebné čistiť žľaby okolo okna, aby mohla dažďová voda slobodne odtekať.

ÚDRŽBA ROLIET

Rolety nevyžadujú pravidelnú údržbu. Keď je to potrebné, stačí, keď ich pretriete vlhkou handričkou.

ÚDRŽBA VONKAJŠÍCH ROLIET

Odporúčame pravidelné čistenie žľabov, ako aj priestoru okolo samotnej rolety. Nie je potrebný pravidelný servis vonkajšej rolety, aby roleta správne fungovala. Stačí, keď sa primerane používa, a bude bez problémov fungovať mnoho rokov.

ÚDRŽBA ELEKTRICKÉHO OVLÁDANIA

Kryt motora umývajte navlhčenou handričkou a obyčajnými čistiacim prostriedkom. Elektrické ovládanie nevyžaduje špeciálnu údržbu, odporúča sa iba raz za rok namazať reťaz mazivom, aby bola zaručená jej trvácnosť a rovnomerná práca.

PREDĹŽENÁ ZÁRUKA

Získajte 20-ročnú záruku! Zaregistrujte okno V rámci systému Next 20 Guarantee sa môžete rozhodnúť medzi štandardnou 10-ročnou zárukou alebo výnimočnou, rozšírenou 20-ročnou zárukou ponúkanou bezplatne registrovaným zákazníkom! S využitím spomenutej ponuky nesúvisia žiadne skryté náklady ani podmienky, vyžadovaná je iba registrácie cez internet.

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.