Iní

TIPY NA UMIESTNENIE STREŠNÝCH OKIEN A STREŠNÝCH SVETLÍKOV

Strešné okná a strešné svetlíky môžu byť skvelým spôsobom, ako vniesť svetlo do vášho domu, ale ich umiestnenie a poloha môžu ovplyvniť ich efekt. Prečítajte si tipy na najlepšie umiestnenie strešných okien a svetlíkov, ako aj výhody ich správneho umiestnenia.

Poznámka: V spoločnosti Dakea používame termín strešné svetlíky na označenie neizolačných okien pre miestnosti, ktoré sa neobývajú – napríklad povaly alebo iné nezateplené podstrešné priestory. Strešnými oknami sa označujú tepelno-izololačne okná v  zateplených obytných miestnostiach, ako sú spálne, kuchyne, chodby a kúpeľne.

Prečo je dôležité umiestnenie

Výber najlepšieho umiestnenia strešného okna alebo strešného svetlíka ovplyvňuje množstvo svetla, ktoré sa dostane do domu, ale aj to, ako vo finále miestnosť vyzerá a pôsobí. Ak chcete okno využiť naplno, je naozaj dôležité, aby ste ho správne umiestnili.

Maximalizácia svetla

Najvýznamnejší dôvod správneho  umiestnenia strešných okien a strešných svetlíkov je , že ovplyvňujú množstvo svetla v miestnosti a spôsob jeho distribúcie. To nie je dôsledkom len toho, ktorým smerom je vaše okno orientované a či existujú vonkajšie faktory, ktoré blokujú svetlo atď., ale aj spôsobom, akým umožňuje vstup svetla do samotnej miestnosti.

Náklady na energiu

Umiestnenie strešných okien na miesta, kam dopadá najviac slnečného svetla, môže byť skvelým spôsobom, ako prirodzene vykurovať dom, a tým znížiť spotrebu energie. Vo všeobecnosti odporúčame umiestniť strešné okná tak, aby smerovali na juh. Takto môžu absorbovať čo najviac slnečného svetla počas celého dňa, čo pomáha prirodzene vykurovať dom.

Je dobré však strešné okná kombinovať s účinnými vonkajšími markýzami proti prehrievaniu. Takto môžete v zime, na jeseň a na jar čo najviac využívať slnečné žiarenie, ale zároveň zabrániť prehriatiu v najhorúcejších letných týždňoch!

Výhody denného svetla

Denné slnečné svetlo môže mať veľké výhody, pokiaľ ide o udržiavanie tepla a nižšiu spotrebu energie, ale môže byť aj skvelým prostriedkom na zlepšenie nálady. Je dokázané, že slnečné svetlo zvyšuje množstvo serotonínu, známeho aj ako “hormón šťastia”, ktorý dokáže stabilizovať náladu, regulovať emócie a pomáha pri chuti do jedla.

Optimalizáciou umiestnenia strešného okna alebo strešného svetlíka môžete čo najlepšie využiť denné svetlo.

Ventilácia

Strešné okná a strešné svetlíky môžu tiež priniesť tak potrebný čerstvý vzduch. Ten je príjemný nielen počas teplých rán, ale pomáha predchádzať kondenzácii, vlhkosti a plesniam. Ak máte strešné okno alebo strešné svetlík kdekoľvek v miestnosti, pomôže vám to, ale je dobré vopred myslieť na to, ako sa môže správať prúdenie vzduchu v miestnosti.

Pri použití všetkých strešných okien Dakea môžete využívať našu funkciu komfortného vetrania miestnosti, pretože sa dodávaju s madlom, ktoré umožňuje nastaviť dve mikroventilačné polohy, takže si môžete vybrať, koľko čerstvého vzduchu sa dostane do vášho domova.

Strešné svetlíky sa dajú otvoriť, aby sa zabezpečilo vetranie neobývaných miestností, ako sú skladovacie podkrovia a povaly.

Tipy na umiestnenie strešných okien a strešných svetlíkov

Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete použiť na lepšie umiestnenie strešných okien alebo strešných svetlíkov.

Umiestnenie pre najlepšie svetlo

Pokiaľ ide o maximalizáciu prirodzeného svetla, existuje niekoľko aspektov, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť použitie strešného okna alebo strešného svetlíka na streche vášho domu.

Okná orientované na juh

Okná orientované na juh majú najlepšiu polohu na to, aby sa do nich dostalo čo najviac slnečného svetla počas celého dňa bez toho, aby boli oslnené tak, ako to môže byť v prípade okien orientovaných na východ alebo západ. Pomáhajú tak maximalizovať denné svetlo, ale zároveň udržujú v dome príjemnú atmosféru.

Umiestnenie strešného okna na severnej strane strechy by znamenalo, že slnečné svetlo a slnečné teplo sa nevyužívajú naplno.

Vonkajšie prostredie

Keďže strešné okná sú z veľkej časti orientované na oblohu, sú skvelé na zlepšenie osvetlenia v dome, aj keď máte hustú záhradu alebo žijete v mestskej oblasti. Ak je však váš dom nižší ako stromy alebo budovy v okolí, môže byť dobré zvážiť umiestnenie strešného okna tak, aby sa týmto prekážkam vyhlo.

Okná orientované na juh sú síce za normálnych podmienok vhodnejšie, ale ak východné, západné alebo severné okno neblokujú stromy alebo budovy, môže to byť lepšia voľba!

S VIACERÝMI OKNAMI

Najlepším prístupom na maximalizáciu svetla je použitie viacerých – hoc aj menších strešných okien. Tým sa zlepší rozloženie svetla v miestnosti.

Napríklad jedno veľké strešné okno môže umožniť dennému svetlu osvetliť 46 % miestnosti. Dve strešné okná s rovnakou celkovou plochou presklenia ako jedno by osvetlili približne 48 %. Štyri strešné okná s rovnakou celkovou plochou, ale rovnomernejšie rozložené, by umožnili dennému svetlu osvetliť približne 65 % miestnosti!

Umiestnenie strešných okien je preto pri použití viacerých okien naozaj dôležité a môže pomôcť maximalizovať svetlo v priestore. Snažte sa umiestniť strešné okná alebo strešné svetlíky tak, aby boli od seba v dostatočnej vzdialenosti, a zvážte ich umiestnenie na opačných stranách miestnosti, aby ste čo najlepšie využili denné svetlo v rôznych častiach dňa.

Umiestnenie pre dobré vetranie

Akékoľvek otvárateľné strešné okno alebo strešný svetlík pomôže zlepšiť vetranie, takže to nemusí byť taká priorita ako maximalizácia svetla.

Existujú však spôsoby, ako môžete podporiť väčší vánok, čo môže byť užitočné najmä počas teplejších dní, keď chcete trochu prúdenia vzduchu!

Umiestnením strešných okien alebo strešných svetlíkov  na opačných stranách miestnosti (alebo na diagonálnych stenách) môžete podporiť cirkuláciu vzduchu, keď sú obe okná otvorené.

Podobný efekt dosiahnete aj umiestnením okna oproti dverám, ktoré sa dajú otvoriť. (Uistite sa však, že neotvárate žiadne protipožiarne dvere!)

Zváženie vášho nábytku

Posledným aspektom pri umiestňovaní strešného okna je nábytok. Hoci môžete nábytok premiestňovať, je dôležité si uvedomiť, že dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia môže spôsobiť vyblednutie farby nábytku, kobercov, obrazov a dreva.

Pri umiestňovaní nového strešného okna to môže byť na nižšom mieste v rebríčku priorít, ale môže to byť užitočný faktor, ktorý treba mať na pamäti.

Ak hľadáte nový strešný svetlík  (pre neobývané miestnosti) alebo strešné okno (pre obývané miestnosti), pozrite si ponuku spoločnosti Dakea.

Súvisiace články

majiteľov domov

RELAXÁCIA BEZ KOMÁROV SO STREŠNÝMI OKNAMI? JE TO MOŽNÉ! OBJAVTE RIEŠENIE!

Sieťka proti hmyzu Dakea, skrátene Dakea Zia, je elegantný výrobok s hliníkovou lištou zo sklených vlákien,... čítaj viac

Iní

TIPY NA UMIESTNENIE STREŠNÝCH OKIEN A STREŠNÝCH SVETLÍKOV

Strešné svetlíky a strešné okná môžu byť skvelým spôsobom, ako priviesť svetlo do vášho domova, ale ich umi... čítaj viac

Iní

Spôsoby Eliminácie Vonkajšieho Hluku

Vytvorenie pokojnej a tichej atmosféry môže byť výzvou pre každého majiteľa bytu alebo staviteľa. Ak máte h... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.