majiteľov domov

AKO ZATEPLIŤ PODKROVNÚ MIESTNOSŤ

Keďže zima je už za rohom, je dôležité vedieť, ako zatepliť podkrovnú miestnosť, aby ste počas Vianoc platili nižšie účty za kúrenie a mali doma teplo.

Pridaná hodnota podkrovnej miestnosti spočíva tiež v zvýšení hodnoty vášho obydlia. Vďaka ďalšej spálni alebo kancelárii bude vaše obydlie pre potenciálnych kupujúcich atraktívnejší a bude mať vyššiu cenu.

STUDENÉ VS. TEPLÉ PODKROVNÉ MIESTNOSTI

Izolácia podkrovnej miestnosti sa líši podľa toho, či sa používa na skladovanie alebo ako obývaná miestnosť, preto sme naše odporúčania rozdelili na “studené” a “teplé” podkrovné miestnosti.

STUDENÉ PODKROVIE

Ide o podkrovie, ktoré je možné používať len na skladovanie. Keďže sa izolácia umiestňuje pozdĺž podlahy podkrovia, nemôže sa používať ako obývaná miestnosť.

TEPLÉ PODKROVIE

Teplé podkrovie (po riadnej prestavbe a schválení) možno považovať za ďalšiu miestnosť vo vašom dome. Či už ide o ďalšiu spálňu, kanceláriu, kúpeľňu alebo dokonca kuchyňu, teplé podkrovie je zateplené a vykurované rovnako ako ktorákoľvek iná miestnosť vo vašom obydlí a môže v ňom bez problémov bývať ďalšia osoba.

ROZDIELY MEDZI STUDENÝMI A TEPLÝMI PODKROVNÝMI MIESTNOSŤAMI

Hlavným rozdielom medzi studenou a teplou podkrovnou miestnosťou je umiestnenie izolácie. Pokiaľ chcete vytvoriť studenú podkrovnú miestnosť, museli by ste izoláciu umiestniť priamo na vrchole nosníkov až po strop pod nimi, aby mohlo prechádzať minimum tepelnej energie a vaše obydlie zostalo teplejšie.

Pokiaľ ide o teplé podkrovie, izolácia by mala byť navrstvená tesne pod strechou, aby teplo zo spodných miestností mohlo stúpať do prestavaného podkrovia.

VIAC O STUDENÝCH PODKROVNÝCH MIESTNOSTIACH

Studené podkrovia sa zvyčajne považujú za lacnejšiu možnosť zateplenia z vyššie uvedených dvoch možností, a to z dôvodu množstva použitej izolácie. Pri zatepľovaní teplého podkrovia sa pri šikmých strechách vytvára väčšia vzdialenosť, ktorú treba pokryť, čím sa zvyšuje cena.

Potenciálnym problémom, ktorý by mohol vzniknúť pri vytvorení studenej podkrovnej miestnosti, je kondenzácia.

Pokiaľ je izolácia kdekoľvek v okolí podlahy podkrovia porušená, existuje možnosť, že teplo bude stúpať cez medzery izolácie a narazí na studený vzduch v podkroví, čo by mohlo spôsobiť kondenzáciu.

Ak je v strešnej konštrukcii zabudované správne vetranie, vaša podkrovná miestnosť by nemala byť ohrozená, ale pokiaľ vám kondenzácia spôsobuje obavy, odporúčame vám obrátiť sa na vášho pokrývača.

Prečítajte si náš článok o odstránení kondenzácie z okien.

VIAC O TEPLÝCH PODKROVNÝCH MIESTNOSTIACH

Jednou zo zrejmých výhod vytvorenia teplého podkrovia je, že získate ďalšiu miestnosť vo vašom obydlí, či už ide o ďaľšiu spálňu, obytný priestor alebo kuchyňu! Možnosti sú nekonečné a nikto by vám nezazlieval, keby ste popustili uzdu svojej fantázii!

Bohužiaľ, teplá podkrovná miestnosť stojí viac ako jej studený náprotivok, a to len vďaka dodatočnej ploche, ktorú budete musieť izolovať. Každý centimeter vašej strechy, vrátane prípadného komína alebo deliacej steny, bude potrebovať izoláciu, takže pred akýmkoľvek rozhodnutím si budete musieť spočítať pozitíva a negatíva vašej situácie.

AKO ZATEPLIŤ TEPLÚ PODKROVNÚ MIESTNOSŤ

Ponúkame vám niekoľko spôsobov, ako môžete zlepšiť izoláciu vašej teplej podkrovnej miestnosti

ZATEPLENIE PRÁZDNEHO PRIESTORU

Pri izolácii teplej podkrovnej miestnosti je jedným z najjednoduchších spôsobov zlepšenia izolácie vyplnenie prázdnych priestorov, ku ktorým máte prístup.

Keď sa stavali staršie podkrovné miestnosti, neplatili pri nich rovnaké predpisy o vykurovaní ako v súčasnosti, takže mnohé podkrovné priestory zostali s minimálnou izoláciou. Prístup do týchto podkrovných priestorov môže byť zložitý, ak vám staviteľ nenechal zadné dvierka, ktoré môžete použiť. V takom prípade odporúčame kontaktovať miestnu firmu zaoberajúcu sa izoláciami a zistiť, či vám môžu pomôcť pri prístupe do týchto chladných priestorov.

Ak sa do týchto priestorov dokážete dostať, jednoducho položte izolačné kotúče, aby ste udržali teplo. V ťažšie prístupných priestoroch možno prípadne použiť aj expandujúcu izolačnú penu, ale treba byť opatrný, pretože táto sa po jej aplikácii sa ťažko odstraňuje.

Pokiaľ využívate podkrovie ako obývanú miestnosť, pomôže vám aj vhodné zariadenie – vrátane kobercov.

OKNÁ PODKROVNÝCH IZIEB

 

Ak uvažujete o izolácii podkrovnej miestnosti, mali by ste zvážiť použitie strešného okna. Na pomoc s udržaním tepla a nižšími účtami za energie by sme vám odporučili naše strešné okná Ultima Energy s trojitým zasklením pre vyššiu energetickú účinnosť a špičkovú technológiu akustickej izolácie.

KOLÍKOVÉ STENY

Kolíkové steny sa zvyčajne nachádzajú vo väčšine stropov, pretože sa používajú predovšetkým pri vytváraní šikmých striech a stropov. Vďaka kolíkovým stenám, ktoré sa vytvárajú pomocou zvislých kolíkov a vodorovných líšt, môžete medzi kolíky ľahko zapracovať izolačné materiály, ako aj pripevniť izoláciu priamo na drevo. Ide o jednu z lacnejších možností zateplenia podkrovia a je to ideálna práca pre odborníka, napríklad na začiatku projektu.

AKO IZOLOVAŤ STUDENÚ PODKROVNÚ MIESTNOSŤ POMOCOU STREŠNÝCH OKIEN

Použitie strešného výlezy v chladnej podkrovnej miestnosti s vetraním môže byť ideálnym riešením na zmiernenie problémov s kondenzáciou. Ako sme už uviedli, pokiaľ sú v izolácii medzery, teplo bude stúpať, čo môže spôsobiť kondenzáciu, ak si nenájde miesto na únik. Tu prichádza do hry strešné výlezy DAKEA. Stačí otvoriť strešné výlezy a nechať teplý vzduch uniknúť, čím znížite pravdepodobnosť hromadenia kondenzácie v chladnej podkrovnej miestnosti.

 

Súvisiace články

majiteľov domov Replacing a roof window

11 NAJČASTEJŠÍCH PROBLÉMOV STREŠNÝCH KRYTÍN (A ICH RIEŠENIA)

Spoločnosť Dakea dennodenne pracuje s profesionálnymi pokrývačmi a počas svôjho pôsobenia si osvojila množs... čítaj viac

majiteľov domov A house builder installing a window

5 KĽÚČOVÝCH VLASTNOSTÍ STREŠNÝCH OKIEN PRE STAVITEĽOV DOMOV

Ako staviteľ rodinných domov potrebujete pre svojich zákazníkov získať čo najkvalitnejší výrobok. Rovnako j... čítaj viac

Profesionáli Rooflight Size

SPRIEVODCA VEĽKOSŤOU STREŠNÝCH OKIEN: ZÍSKANIE IDEÁLNEJ VEĽKOSTI OKNA

Pri stavbe nového domu alebo pri prestavbe podkrovia má správna veľkosť strešného okna veľký vplyv na výsle... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.