Prípadové štúdie

ENERGETICKY ÚSPORNÉ OBYTNÉ BUDOVY V HOLANDSKU

ÉRA EKOLOGICKÝCH BUDOV Kvôli novým predpisom, ako aj skutočnosti, že Holandsko chce znížiť do roku 2050 spotrebu zemného plynu na nulu, čoraz viac majiteľov domov začína investovať do budov, ktoré budú priaznivé pre životné prostredie, a ktoré využívajú ekologické zdroje elektrickej energie. Čoraz dôležitejšie sa tiež stáva vyberanie materiálov, ktoré izolujú budovu a pomáhajú zvýšiť energetickú efektívnosť udržiavaním náležitej cirkulácie tepla v dome. Tieto sebestačné energeticky úsporné obytné stavby sú trendom, ktorý motivoval spoločnosť Bloemendal Bouw, ktorá sa rozhodla vykonať rekonštrukciu 97 domov a bytov v Leusden v Holandsku. Všetky tieto budovy boli rekonštruované s použitím materiálov, ktoré umožnia obmedziť straty tepla na minimum, a ktoré spĺňajú požiadavky nových predpisov. Budúcim majiteľom to tiež pomôže znížiť náklady na vykurovanie.

BLOEMENDAL BOUW – STAVEBNÁ FIRMA POHÁŇANÁ INOVATÍVNOSŤOU

Firma bola založená v roku 1961 a stala sa najznámejším zhotoviteľom v Leusden. V roku 2003 ju prevzali Bert Boeijink a Jan Costa, ktorý chceli stavať vysoko kvalitné budovy. V súčasnosti sa venujú predovšetkým rekonštrukciám a stavbe nových budov, ako sú domy (tak tradičné, ako aj pasívne), školy a nemocnice. Firma ma tiež veľké skúsenosti s rekonštrukciami, konzervačnými prácami, technickými montážami a s energeticky neutrálnymi rekonštrukciami. Vďaka svojim znalostiam a skúsenostiam, odborným poznatkom a obchodným skúsenostiam, Bloemendal Bouw je ideálnou voľbou pre každý projekt, v ktorom sa využívajú pokročilé stavebné technológie.

Roof window - Energy efficient housing in the Netherlands

PROJEKT HAMERSHOF

Plánovanie projektu Hamershof sa začalo v roku 2015. Je to nákupné centrum postavené v 80. rokoch s bytmi, ktoré sú situované nad obchodmi. Od samého začiatku bolo jasné, že rekonštrukcia musí prebiehať takým spôsobom, aby byty a celá budova boli energeticky úsporné. Podarilo sa to dosiahnuť namontovaním 20 slnečných panelov na každej streche, ktoré dodávajú potrebnú energiu používajúc tepelné čerpadlá. Nehnuteľnosti sú tiež teraz vynikajúco izolované.
Firma Bloemendal Bouw vyrába prefabrikované prvky v svojom závode, to znamená, že všetky prvky, ktoré sú potrebné na realizáciu strechu, sú na stavenisko privážané po častiach, a na mieste sa iba montujú.
Je to rentabilné riešenie a zároveň umožňuje načas skončiť montáž. Okrem toho sú všetky prvky utesnené, čo sa na stavenisku už nedá tak dôkladne urobiť. Obmedzuje to tepelné straty na minimum.

Blackout blind - Energy efficient housing in the Netherlands

STREŠNÉ OKNÁ NA ŠPECIÁLNE ÚLOHY

V prípade tak komplexného projektu je veľmi dôležité, aby boli k dispozícii vhodní partneri. Od dodávateľa strešných okien sa očakávalo, že nájde riešenie, ktoré bude najvhodnejšie pre dané prostredie, špecifické požiadavky bytových priestorov, a ktoré budú ladiť s existujúcimi budovami. Jan Costa, generálny riaditeľ Bloemendal Bouw, „Dakea nám dodala najlepšie riešenie pre tento projekt – Dakea Ultima. Úprimne, na začiatku som bol trochu skeptický, pretože som túto značku nepoznal. Ale keď mi ju predstavili, uvedomil som si, že Dakea je súčasťou holdingu VKR a hneď som bol presvedčený, že to bude dobré riešenie, ktoré si poradí s výzvami tohto projektu. Po namontovaní demonštratívneho domu sme boli všetci spokojní z takej voľby.“ K rozhodnutiu napomohla tiež 20-ročná záruka, ktorá dáva pokoj tak VVE ako aj majiteľom domov, a tiež firme Bloemendal Bouw (predovšetkým ak zohľadníme, že projekt aj rekonštrukcia boli ukončené v priebehu 12 mesiacov).

Energy efficient housing in the Netherlands roof windows DAKEA

Čo sa týka strešných okien, okrem vysokej kvality, na ktorú je firma Bloemendal Bouw zvyknutá, bolo tiež veľmi dôležité obmedziť na minimum úniky tepla. Hodnoty izolačných vlastností museli byť výnimočné, aby čo najviac vytvorenej energie zostalo vo vnútri. Aj proces montáže musel byť intuitívny a plynulý, bez problémov, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť termín realizácie. A nakoniec, vzhľadom na skutočnosť, že tieto domy sa nachádzajú v rušnom centre mesta a používajú tepelné čerpadlá, ktoré tiež vytvárajú trochu hluku (so spálňou priamo pod nimi), redukcia hluku mala podstatný význam pre zhotoviteľa, preto výber okien Ultima bol vyhodnotený ako najlepší. Na realizáciu projektu bude potrebných 230 okien, predovšetkým v rozmere U8A (134x140), aby bolo osvetlených prirodzeným svetlom čo najviac obytných miestností. Menšie okná C2A ( 55 x 78) budú namontované v kúpeľniach.

Installing roof windows

„NULOVÁ SPOTREBA”

„Bloemendal Bouw je líder a odborník na stavbu a rekonštrukciu najtrvalejších budov. Môže dodať komplexné riešenia, ktoré pomôžu pri komplexnej rekonštrukcii projektu Hamershof.” – s hrdosťou povedal vedúci projektu Wim van Dijk. Hoci každý projekt má svoje kladné stránky, či je to rekonštrukcia, nová budova, či renovácia, tento špecifický projekt bol pre van Dijka skutočne jedinečný, pretože ukazuje, ako ďaleko je pred nami firma Bloemendal Bouw, čo sa týka vytvárania domov s „nulovou spotrebou” energií.

Energy efficient housing in the Netherlands house

Súvisiace články

Prípadové štúdie

DAKEA VINTAGE PRE MANOR DRIVE

Firma Massey Limited vybrala okná Dakea Better Vintage pre nové obytné objekty v prestížnej obytnej štvrti ... čítaj viac

Prípadové štúdie

SILNÝ PREDAJ S PODPOROU DAKEA

Dakea úzko spolupracuje s firmou Stormspell, zaručujúc široký rozsah predaja a technickej podpory s cieľom ... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.