Prípadové štúdie

PREDCHÁDZANIE NÁSLEDKOM ZEMETRASENIA V HOLANDSKU

RIZIKOVÁ OBLASŤ Provincia Groningen je známa z častými zemetraseniami, ktoré spôsobuje ťažba zemného plynu, ktorý sa na tomto mieste ťaží už od roku 1963. K prvému zemetraseniu došlo hneď po Vianociach, 26. decembra 1986. Odvtedy k zemetraseniam dochádza pravidelne, celkový počet takých udalostí už presiahol 1000. Najčastejšie dochádza k málo intenzívnym pohybom, avšak boli namerané zemetrasenia dosahujúce úroveň 2 až 3 stupňov Richterovej stupnice, ktoré spôsobili množstvo škôd na miestnych budovách a väčšina miestnych obyvateľov utrpela rôzne materiálne straty. Táto situácia prinútila vládu, aby vyčlenila skoro 1,2 mld. EUR na vyriešenie problému a na zníženie ťažby zemného plynu. V súčasnosti prebieha obnova zasiahnutých oblastí, ktorej cieľom je zabezpečiť bezpečnosť a dobrý pocit miestnym obyvateľom. Podporu dostáva až 29 % obyvateľov, ktorí utrpeli rôzne straty, aby sa v svojich domoch mohli opäť cítiť bezpečne. Preto stavebné odvetvie muselo zintenzívniť práce a navrhovať riešenia odolné voči zemetraseniam, napr. budovy vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči náročným vonkajším podmienkam.

Jeden taký projekt realizuje spoločnosť Eemshout Prefab, ktorá sa zaoberá drevenými skeletovými budovami, dodáva prefabrikované a individuálne vypracované obytné budovy. V tomto článku sa pozrieme na rodinné domy, ktoré sú odolné voči zemetraseniam, a ktoré majú byť bezpečným, dočasným obytným priestorom pre majiteľov v čase, keď budú ich domy rekonštruované a vystužované, aby sa predišlo ich zničeniu.

INOVATÍVNA STAVEBNÁ FIRMA

Mali sme šťastie, že sa nám podarilo porozprávať sa s Pietrom de Boer, predsedom Eemshout Prefab, ktorý nám povedal viac o firme a niektorých iných projektoch. Pieter založiť Eemshout Prefab pred 20 rokmi. V súčasnosti zamestnáva 45 osôb. Opýtali sme sa ho, na čo sa zameriava jeho firma. Povedal: „Vyrábame strešné prvky pre luxusné domy, predovšetkým okrúhle strechy alebo špeciálne konštrukcie v celom Holandsku. Ponuka je v prevažnej miere určená pre luxusný segment. Stavba radovej zástavby, tak ako v tomto projekte, nie je naším hlavným zameraním, ale prijali sme tento projekt, aby sme využili naše výrobné kapacity. Zameriavame sa na menšie kontrakty, s krátkymi termínmi na realizáciu, aby sme boli flexibilnejší. Druhou oblasťou, v ktorej pôsobíme, je využívanie 3D projektov. Som prekvapený, že sa trh nerozvíja až tak rýchlo, ale s hrdosťou využívame našu poprednú pozíciu v tejto oblasti pre našich zákazníkov. Uvidenie výsledkov vopred (predovšetkým v prípade okrúhlych striech), môže byť pre zákazníkov skutočnou pridanou hodnotou.“ Jeho misiou je dodávanie kvality, a to zaručuje, že sa zákazníci vracajú, čo umožňuje vytvoriť s nimi dlhodobé vzťahy. Pieter je tiež veľmi hrdý na svojich zamestnancov, ktorí úspešne realizujú plány a priania zákazníkov.

Roof windows production 2

BEZPEČNÉ BUDOVY V APPINGEDAM

Odolnosť voči zemetraseniu uznali za dôležitú všetky strany, ktoré sa podieľali na tomto projekte v priebehu posledných niekoľkých rokoch. Vďaka tomu vláda podporuje miestne firmy ponúkajúce pomoc zasiahnutým rodinám. Prispieva to tiež k vytváraniu nových pracovných miest v tomto vidieckom regióne Holandska. Budovy sú navrhnuté tak, aby rodinám poskytli čo najviac priestoru na ich doterajšom mieste. Konštrukcia je ľahká a pevná, strechy sú pokryté škridlou a majú 2 strešné okná, ktoré osvetľujú spálňu a kúpeľňu nachádzajúce sa hore. Vzhľadom na špecifické požiadavky tohto projektu, firma Eemshout Prefab vybrala okná Dakea Better Safe White, ktoré navrhol jeden z ich dodávateľov – BMN. Tieto okná pomôžu vytvoriť bezpečné prostredie pre budúcich majiteľov domov vďaka laminovanému vnútornému sklu a tvrdenému vonkajšiemu sklu, ktoré predchádza puknutiu skla počas náhleho zemetrasenia alebo v prípade úderu – pochádzajúcemu tak z vnútra ako aj zvonku.

Building

Pomer kvality a ceny Dakea a prepojenie Dakea so skupinou VKR presvedčilo dodávateľa, aby začal používať tieto odporúčané výrobky: „Na začiatku to bolo zaujímavé vzhľadom na cenu. Potom sa so mnou skontaktoval obchodný zástupca Dakea, ktorého som poznal z minulosti. Dáva to tiež istotu, že výrobky Dakea budeme naďalej používať” – povedal Pieter. Generálny riaditeľ Eemshout Prefab bol tiež pozitívne prekvapený entuziazmom a podporou pre projekt, ktorý poskytol tím Dakea. Na otázku, či by Dakea odporučil iným firmám, Pieter odpovedal. „Viete, čo je pre mňa veľmi dôležité? Ľudia, s ktorými spolupracujem a stretávam sa. Ľudia podnikajú a obchodujú s inými ľuďmi. Takže! Teším sa, že ju môžem odporučiť! Prvý dojem je veľmi dobrý.“

walls and windows

Súvisiace články

Prípadové štúdie

PRIRODZENÉ SVETLO V INTERIÉRI

Prestavby podkroví sú zaslúžene veľmi populárne vďaka tomu, že sú lacnejším a neinvazívnym spôsobom na zväč... čítaj viac

Prípadové štúdie

ENERGETICKY ÚSPORNÉ OBYTNÉ BUDOVY V HOLANDSKU

ÉRA EKOLOGICKÝCH BUDOV Kvôli novým predpisom, ako aj skutočnosti, že Holandsko chce znížiť do roku 2050 spo... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.