majiteľov domov

SPRIEVODCA VEĽKOSŤOU STREŠNÝCH OKIEN: ZÍSKANIE IDEÁLNEJ VEĽKOSTI OKNA

Pri stavbe nového domu alebo pri prestavbe podkrovia má správna veľkosť strešného okna veľký vplyv na výsledný dojem z dokončenej miestnosti. Strešné okná alebo svetlíky sú fantastickým spôsobom, ako maximalizovať prirodzené svetlo a zvýšiť vetranie podkrovných miestností (alebo iných podstrešných miestností domu).

Konfiguračný nástroj strešných okien Dakea vám pomôže získať ideálne okno pre váš projekt – vrátane veľkosti, materiálu a ďalších špecifík. Nezabudnite si prečítať aj naše tipy nižšie, kde nájdete viac informácií o výbere správnej veľkosti strešného okna.

KONFIGURÁTOR OKIEN

KONFIGURÁTOR OKIEN

ŠTANDARDNÉ VEĽKOSTI STREŠNÝCH OKIEN DAKEA

Naše veľkosti strešných okien sa pohybujú od malých okien C2A (55 × 78 cm) až po veľké U8A (134 × 140 cm). Rozmery sa vzťahujú na celé okno vrátane rámu.

Systém rozmerov strešných okien je kombináciou písmen a číslic. Prvé písmeno označuje šírku rámu a číslo označuje dĺžku rámu.

 Kód okna   Šírka rámu (cm)   Dĺžka rámu (cm)  STREŠNÉ OKNÁ
C2A 55 78 Ultima Energy
C4A 55 98 Ultima Energy, Better Safe
C6A 55 118 Better Safe
F4A 66 98 Better Energy, Good PVC
F6A 66 118 Ultima Energy, Better View
M4A 78 98 Ultima Energy, Better Safe
M6A 78 118 Better Energy
M8A 78 140 Better View, Better Safe
M10A 78 160 Vertica Energy
P6A 94 118 Ultima Energy, Better Safe
P8A 94 140 Better Energy
S6A 114 118 Ultima Energy, Smoke Vent
S8A 114 140 Better Safe
U4A 134 98 Better Energy
U8A 134 140 Better Energy, Smoke Vent

 

Nie všetky naše strešné okná sú k dispozícii vo všetkých veľkostiach. Použite náš nástroj na konfiguráciu okien a zistite, ktorý výrobok a v akej veľkosti najviac vyhovuje vašim potrebám.

AKO VEĽKÉ BY MALO BYŤ MOJE STREŠNÉ OKNO?

Veľa závisí od osobných preferencií, ako aj od rozpočtu. Čím väčšie je strešné okno, tým viac svetla (a tepla) prepúšťa. Avšak aj pomerne male okno môže prepúšťať veľa slnečného svetla v závislosti od veľkosti miestnosti a polohy okna. Najlepšou možnosťou je použiť náš nástroj na konfiguráciu okien, ktorý vám pomôže vybrať tú najlepšiu voľbu pre vás.

ÚVAHY O VEĽKOSTI

Existuje niekoľko faktorov, ktoré by mali ovplyvniť vaše rozhodnutie pri výbere veľkosti strešného okna pre daný projekt:

TYP MIESTNOSTI

 

Typ miestnosti, ktorú staviate, ovplyvní optimálnu veľkosť strešného okna. Kuchyne a kúpeľne sú priestory v dome náchylné na tvorbu kondenzátu v dôsledku činností, ako je napríklad varenie a sprchovanie. Výber väčšieho okna pomáha znížiť tvorbu kondenzátu, pretože poskytuje lepšie vetranie.

 

Čítali ste už naše tipy pre stavbárov a inštalatérov o odstránení kondenzácie na oknách? Veľkosť okna z hľadiska používania ovplyvňuje aj typ miestnosti. Napríklad kúpeľne sa používajú oveľa menej často ako iné miestnosti v domácnosti, takže obzvlášť veľké okno v kúpeľni môže byť menšou prioritou ako napríklad v obývačke.

Bathroom with large rooflights

ROZPOČET PROJEKTU

 

Hoci kreativita a inšpirácia môžu vyžadovať krásne veľké okná, každý projekt má rozpočet, na ktorý treba pamätať. Či už ide o rozpočet vašej vlastnej spoločnosti na nový bytový komplex, alebo o osobný rozpočet klienta, je dôležité zvážiť, aký vplyv budú mať náklady. Väčšie okná stoja viac ako menšie okná - hoci často je jedno veľké okno cenovo výhodnejšie ako dve menšie.

 

Spoločnosť Dakea sa špecializuje na výrobu vysokokvalitných a cenovo dostupných strešných okien pre profesionálov. To znamená, že v našom sortimente vždy nájdete ideálne strešné okno pre váš rozpočet bez kompromisov v kvalite.

Single large sized roof window

TVAR A VEĽKOSŤ MIESTNOSTI

 

Celkovo platí, že čím väčšia je miestnosť, tým väčšie strešné okno je potrebné na maximalizáciu svetla a vytvorenie príjemného priestoru.

 

Existuje však niekoľko výnimiek. Ak sú miestnosti obzvlášť veľké alebo majú neobyčajný tvar, napríklad tvar písmena L, môže sa stať, že viacero menších okien je najefektívnejším spôsobom, ako vytvoriť príjemné prostredie s dostatkom svetla.

 

Ako približné vodítko možno uviesť, že na 25 m2 priestoru je potrebné okno o veľkosti 5 m2, aby sa maximalizovalo svetlo. Čím viac sa toto množstvo zníži, tým tmavšia bude miestnosť. Samozrejme, prekročenie tejto hodnoty len zlepší vizuálny efekt miestnosti a rozľahlosť výhľadu z okien.

 

Majte na pamäti, že pri takomto množstve svetla si možno budete chcieť pozrieť aj naše rolety pre strešné okná !

Multiple smaller rooflights

KOĽKO SVETLA JE POTREBNÉ?

 

Do miestností smerovaných na juh bude pravdepodobne dopadať slnečné svetlo počas celého dňa. Na opačnom konci spektra sú miestnosti smerované na sever, ktoré dostanú len málo priameho slnečného svetla. To znamená, že v miestnostiach smerovaných na juh smôžete použiť menšie strešné okná, zatiaľ čo miestnosti smerované na sever môžu vyžadovať väčšie okná na dosiahnutie rovnakého pocitu svetla.

 

Zváženie toho, koľko svetla bude miestnosť dostávať v závislosti od smeru, ktorým je smerovaná, vám pomôže vybrať najlepšiu veľkosť strešného okna. Ak prestavujete podkrovie, ktoré má steny smerované na sever aj na juh, môžete znížiť náklady na stavbu tým, že sa rozhodnete umiestniť viacero menších okien napríklad do južnej steny namiesto do severnej. Za rovnaký rozpočet získate oveľa svetlejšiu miestnosť.

 

Treba však pamätať na to, že v miestnostiach smerovaných na juh, ktoré sú celý deň vystavené slnku, môže byť pri veľkých oknách príliš teplo. Namiesto toho by ste mohli zvoliť niekoľko malých strešných okien na južnej strane a väčšie okno na severnej strane, ktoré pomôžu vyvážiť svetlo a teplotu.

South facing roof window

VÝHĽAD A SÚKROMIE

 

Aj pri strešných oknách by ste mali zvážiť, ako ovplyvňujú výhľad zvnútra, ako aj súkromie obyvateľov. Pri väčších stavbách, ako sú nové obytné komplexy, to môže byť ťažšie predvídať, ale pri prestavbách podkroví na existujúcich nehnuteľnostiach by sa to malo dať pomerne ľahko naplánovať.

 

Strešné okná sú skvelým spôsobom, ako maximalizovať svetlo a súkromie, ale stále existuje možnosť, že okná budú mať výhľad napríklad na protiľahlé domy. Zvážte, na čo sa bude miestnosť používať, a ako to ovplyvní požadovanú úroveň súkromia.

 

Napríklad kúpeľne, ktoré sú viditeľné z protiľahlých domov aj cez strešné okná, si môžu žiadať menšie okná ako podobné okná napríklad v kuchyni alebo obývačke. V našej ponuke máme celý rad vnútorných a vonkajších roliet , ktoré zvyšujú súkromie a zároveň zachovávajú svetlo.

 

Na druhej strane, ak má dom fantastický výhľad, môžete zvážiť výber veľkých okien, aby ste zlepšili výhľad zvnútra. Tým sa zvýši hodnota nehnuteľnosti.

Small size roof window

VEĽKOSTI SVETLÍKOV

Veľkosť svetlíkov sa líši od veľkosti strešných okien vzhľadom na ich funkciu. Kým strešné okná sa používajú pri prestavbe podkrovia, svetlíky sa používajú v neobývaných priestoroch. Pomáhajú zabezpečiť vetranie a svetlo v podkrovných priestoroch, ktoré sa používajú napríklad na skladovanie.

To znamená, že pre povaly nemusíte potrebovať rovnakú veľkosť strešného svetlíka, ako by ste potrebovali pre strešné okno v prerobenom podkroví.

Často je lepšie zvoliť buď jeden malý strešný svetlík, alebo viacero malých strešných, čo však závisí od veľkosti povaly. Väčší podkrovný priestor si môže žiadať viac strešných svetlíkov alebo väčšií svetlík, aby sa zabezpečilo jeho dobré osvetlenie a vetranie.

AKÉ SÚ ŠTANDARDNÉ VEĽKOSTI STREŠNÝCH SVETLÍKOV?

 Typ strešného okna   Kód veľkosti   Veľkosť (cm) 
KFE 4555 45×55
KFE 4573 45×73
KFE 6565 65×65
KFE 8585 85×85
KFE Red 4555 45×55
KFE Red 4573 45×73
KFE U 4573 45×73

 

Strešné okná sa dodávajú v širšej škále veľkostí, ako môžete vidieť vyššie. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že svetlíky sú určené na použitie v nezateplených  miestnostiach, ako sú garáže alebo podkrovia na skladovanie, zatiaľ čo strešné okná sú určené na použitie v zateplených miestnostiach, ako sú prestavané podkrovia.

KONFIGURÁTOR OKIEN

KONFIGURÁTOR OKIEN

Súvisiace články

Profesionáli Kondensacja na oknie

KONDENZÁCIA VODNEJ PARY NA OKNÁCH

Čo je kondenzácia vodnej pary, ako zabrániť vzniku kondenzácie na oknách a čo robiť, ak sa na Vašom strešno... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.