majiteľov domov

NETESNOSTI STREŠNÝCH OKIEN A SVETLÍKY

Strešné okná a svetlíky sú fantastické na to, aby do domu priniesli dodatočné svetlo a vetranie, ale občas môžu nevhodne tesniť. Tie sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov, preto spôsob opravy strešných okien a svetlíkov záleží na tom, prečo dochádza k netesnosti.

Spoločnosť Dakea vyrába strešné okná a svetlíky, preto ponúka odborné rady, ako riešiť netesnosti strešných okien a strešných okien. Bez ohľadu na to, či je vaše strešné okno značky Dakea, Velux alebo inej výroby, tieto rady vám pomôžu diagnostikovať a odstrániť problém.

Ak ste majiteľom domu a neviete si poradiť s domácimi prácami, obráťte sa na svojho miestneho poskytovateľa pokrývačských služieb alebo odborníka na strešné okná, aby ste zabezpečili efektívnu opravu netesnosti.

Pre majiteľov domov odporúčame čítať ďalej pre rady a ďalšie informácie, resp. si pozrieť naše často kladené otázky. Ak ste profesionálny pokrývač alebo inštalatér, prejdite na tipy pre profesionálnych pokrývačov pri netesnostiach, kde nájdete ďalšie informácie.

PREČO MI NETESNÍ STREŠNÉ OKNO ALEBO SVETLÍK?

K netesnosti strešných okien a svetlíkov môže dochádzať z rôznych dôvodov. Ak chcete zúžiť okruh príčin, začnite tým, že sa pozriete na tieto dva okolnosti:

1. NETESNOSTI V CHLADNOM POČASÍ

Ak z vašich strešných okien alebo svetlíkov kvapká voda a netesnosť sa prejavuje, keď je chladno, ale nie hlavne vtedy, keď prší, pravdepodobne vôbec nejde o netesnosť, ale o kondenzáciu na vnútornom povrchu skla. Kondenzácia vzniká, keď sa teplý vzduch nasýtený vlhkosťou dostane do kontaktu so studeným povrchom, a kondenzovaná voda následne kvapká do vašej miestnosti.

Kondenzácia alebo netesnosť?

 

Najjednoduchším spôsobom kontroly je sledovať netesnosť a kvapkajúcu vodu za rôznych poveternostných podmienok, a pokiaľ mate možnosť optickej kontroly, zistiť, či okno vyzerá "zakalené" alebo mokré. Ak pozorujete kvapkanie, keď je vonku chladno, ale neprší, pravdepodobne ide o kondenzáciu. Môžete tiež skontrolovať, či sa vo vašom dome nevyskytujú aj iné príznaky kondenzácie, napríklad kondenzáty na zvislých oknách, pleseň alebo odlupujúca sa farba. Napríklad časté sušenie oblečenia vo vašej izbe alebo varenie a kúpanie bez dostatočného vetrania zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vnútornej kondenzácie.

 

Pokiaľ sa domnievate, že kondenzácia zasahuje vaše obydlie a strešné okná, mali by ste prijať niekoľko opatrení. Pre viac informácií si prečítajte náš článok o "odstránení kondenzácie na oknách".

Condensation on a window

2. ZATEKANIE PRI SILNOM DAŽDI

Ak vaše strešné okná alebo svetlíky netesnia pri silnom daždi, je nepravdepodobné, že zatekanie bolo spôsobené kondenzáciou. Namiesto toho môžu existovať problémy s podbitím alebo inštaláciou okna – prípadne so strechou celkovo. Nižšie uvádzame, ako identifikovať jednotlivé problémy a ako ich odstrániť.

Netesnosti spôsobené lemovanie

Skontrolujte podbitie okolo okna tak, že najprv z vonkajšej strany okna odstránite všetky listy, mach alebo iné nečistoty. Toto by sa malo vykonávať pravidelne. Následne skontrolujte, či v podbití nie sú medzery, diery alebo uvoľnené upevnenia. Ak nie ste pokrývač, nepokúšajte sa o to sami! Zverte to do rúk odborníkov, ktorí budú mať bezpečný prístup na strechu a ponúknu svoje odborné znalosti na diagnostikovanie problému.

Návod na opravu

 

Ak máte staré strešné okno alebo svetlík, je možné, že sa podbitie časom poškodilo alebo opotrebovalo. V takom prípade bude možno potrebné vymeniť ho za nové podbitie strešného okna alebo kompletne a odborným spôsobom nainštalovať nový svetlík. Nezabudnite tiež, že nové strešné okno bude mať lepšie parametre z hľadiska účinnosti a funkcií.

 

Ak je v podbití len malá medzera, ale inak je v dobrom všeobecnom stave, môžete na utesnenie medzery použiť strešný tmel alebo silikónový tmel na vonkajšie použitie. Počas nasledujúcich týždňov sledujte okno a skontrolujte, či sa problém vyriešil.

Universal flashing to prevent skylight leaks

NESPRÁVNE NAMONTOVANÉ STREŠNÉ OKNÁ ALEBO SVETLÍKY

V niektorých prípadoch môže problémy so zatekaním spôsobiť nesprávna inštalácia strešného okna alebo svetlíka. Ak ste majiteľom domu a krátko po inštalácii okna alebo svetlíka spozorujete zatekanie, obráťte s ana svojho inštalatéra a požiadajte ho, aby sa vrátil a problém odstránil.

Pokiaľ hľadáte profesionálneho inštalatéra okien, odporúčame vám prečítať si našu stránku ”kde nakúpiť”.

POŠKODENÝ ALEBO UPCHATÝ ZATVÁRACÍ MECHANIZMUS

Pri kontrole okna, ak sa dá otvoriť, skontrolujte, či napríklad vetvičky, listy alebo iné nečistoty nebránia úplnému zatvoreniu okna. Skontrolujte tiež, či zatvárací mechanizmus funguje správne. Ak je poškodený, netesnosť môže byť spôsobená tým, že okno pri zatváraní netesní a dochádza k zatekaniu vody.

Návod na opravu

Ak je príčinou problému upchatie, jednoducho odstráňte všetky nečistoty z okna. Pokiaľ je to možné, zistite príčinu nahromadenia nečistôt a odstráňte ju, aby ste predišli ďalším problémom. Niekedy to nebude možné (napríklad vietor, ktorý na strechu nafúka lístie), ale inokedy to možné bude (napríklad konáre stromov visiace nad strešnou plochou, ktoré treba orezávať alebo odstraňovať).

Checking a skylight window for the cause of a leak

ZATEKANIE STRECHY

Niekedy je kvapkajúca voda zo zatekajúceho strešného okna alebo svetlíky v skutočnosti spôsobená netesnou strechou. Voda prichádzajúca zo strechy môže stekať k strešnému oknu alebo svetlíku a kvapkať odtiaľ, čím sa vytvára dojem, že problémom je samotné okno. Je tiež pravdepodobnejšie, že v okolí okna uvidíte škvrny/poškodenie po vode, ak v skutočnosti zateká strecha. Zatekanie strechy je bežne spôsobené poškodenými bridlicami, škridlami alebo inou strešnou krytinou, najmä ak máte staršiu strechu alebo ak bolo nedávno zlé počasie, napríklad silný vietor.

Na diagnostikovanie tohto problému je potrebné skontrolovať strechu v okolí strešného okna. Sústreďte sa na chýbajúce alebo poškodené škridly, bridlice, strešnú krytinu a podobne.

Návod na opravu

 

Poškodenú strechu je nevyhnutné rýchlo opraviť, aby sa predišlo vážnym škodám na majetku. Nezabudnite, že vniknutie vody do strechy môže spôsobiť ďalšie problémy so strešnou konštrukciou, drevenými brvnami a inžinierskymi sieťami.

 

V závislosti od celkového stavu vašej strechy sa môže stať, že bude stačiť vymeniť jednu škridlu alebo bridlicu, ale aj to, že bude potrebné prebudovať alebo vymeniť celú strechu, aby sa zabezpečilo, že v budúcnosti nedôjde k ďalším zatekaniam.

 

Pokiaľ ste majiteľom domu a nie ste si istí, ako opraviť strešné okno alebo svetlík, vždy sa obráťte na vášho pokrývača alebo profesionálneho inštalatéra strešných okien. Odborníci budú schopní bezpečne diagnostikovať príčinu zatekania a účinne ho opraviť.

Repairing a leaking window

TIPY PRE PROFESIONÁLNYCH INŠTALATÉROV PRI NETESNOSTI

Pre inštalatérov strešných okien ponúkame niekoľko ďalších tipov na diagnostikovanie problému a poskytnutie účinného riešenia.

VYHĽADANIE MIESTA ZATEKANIA

Zvyčajne radíme, že ak sa voda objaví medzi krídlom okenného otvoru a rámom, odkazuje to na problém so strešným oknom. Ak sa voda objaví medzi rámom strešného okna a vnútorným otvorom alebo stenou, môže za tým stáť nevhodná inštalácia. Použitie hydroizolačného goliera RUC počas montáže však môže pomôcť predísť týmto problémom.

Je dôležité zdôrazniť, že miesto zatekania sa nezhoduje s miestom, odkiaľ voda kvapká a kde sa objavuje v miestnosti. V mnohých prípadoch sa voda objaví v miestnosti, kde nemôže prúdiť ďalej kvôli medzere/praskline alebo diere na povrchu. Miesto zatekania je zvyčajne iné: nachádza sa tam, kde sa voda dokáže zvonku vsiaknuť do strešnej krytiny.

INŠTALÁCIA

Pokiaľ bolo strešné okno nainštalované nedávno, problém spôsobuje pravdepodobne chybná inštalácia.

INŠTALÁCIA LEMOVANIE

Na úvod niekoľko základných pravidiel. Súprava podbitia musí zodpovedať inštalovanému strešnému oknu, pretože sa tým zabráni vzniku medzier, do ktorých by mohlo v podbití zatekať. Mohlo by to byť znakom toho, že strešné okno nebolo nainštalované správne. Taktiež nezabudnite zabezpečiť, aby bolo podbitie strešného okna správneho typu pre materiál strešnej krytiny.

Prinášame vám niekoľko príkladov rôznych typov podbitia, ktoré ponúkame v sortimente spoločnosti Dakea:

Slate flashing to protect from leaks

MONTÁŽ HYDROIZOLAČNÉHO GOLIERA

Okrem podbitia by mala byť okolo rámu strešného okna nainštalovaná aj sekundárna vodotesná izolácia, známa ako hydroizolačný golier. Účelom tohto goliera z priedušnej fólie je vytvoriť dodatočnú vodnú izoláciu, takže aj keď podbitie zateká, golier z priedušnej fólie pod ním by mal zastaviť a odvádzať vodu z povrchu strešnej fólie alebo plsti. Ak inštalácia hydroizolačného goliera nie je správna, aj ten môže zatekať, čo môže byť spôsobené hromadením kondenzátu na streche.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

VZŤAHUJE SA NA ZATEKAJÚCE SVETLÍKY POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI?

Väčšina poisťovní ponúka aj poistenie proti netesnosti svetlíkov, ktorá vznikla náhle – napríklad po extrémnom počasí alebo v dôsledku spadnutého stromu. Zvyčajne však nekryjú všeobecné opotrebovanie. Pre istotu by ste sa mali informovať priamo v poisťovni, ktorá poistenie nehnuteľnosti poskytuje.

KOĽKO STOJÍ OPRAVA NETESNÉHO STREŠNÉHO OKNA?

Náklady na opravu závisia od príčiny netesnosti – či ide len o úpravu chybnej inštalácie, alebo je potrebné strešné okno úplne vymeniť. Náklady sa môžu pohybovať od 100 do 600 EUR. Obráťte sa na vášho miestneho dodávateľa, aby situáciu skontroloval a vypracoval cenovú ponuku.

Ak vaše strešné okno zateká krátko po inštalácii, obráťte sa na inštalatérov, ktoré ho môžu – v závislosti od podmienok a príčiny netesnosti – opraviť v rámci pôvodnej zmluvy bezplatne.

PREČO MI PO PRESTAVBE STRECHY ZATEKÁ SVETLÍK?

Existuje viacero dôvodov, prečo nové inštalácie netesnia. Chyby v inštalácii môžu spôsobiť medzery alebo diery v tesnení, ktoré vedú k odkvapkávaniu vody počas daždivého počasia. Môže sa stať, že sklon strechy je príliš malý, preto silný vietor môže zdvihnúť škridly a umožniť vniknutie vody pod ne.

Obráťte sa neodkladne na svojich pôvodných dodávateľov a oznámte im túto skutočnosť, pretože budú najlepšie vybavení na riešenie problému, pričom náklady môžu byť zahrnuté v cene pôvodnej zmluvy.

Článok: 11 najčastejších problémov strešných krytín (a ich riešenia)

Hľadáte nové strešné okná alebo svetlíky? Pozrite si ponuku strešných okien a svetlíkov spoločnosti Dakea – vyvinutých pre profesionálov.

Súvisiace články

majiteľov domov Replacing a roof window

11 NAJČASTEJŠÍCH PROBLÉMOV STREŠNÝCH KRYTÍN (A ICH RIEŠENIA)

Spoločnosť Dakea dennodenne pracuje s profesionálnymi pokrývačmi a počas svôjho pôsobenia si osvojila množs... čítaj viac

majiteľov domov A house builder installing a window

5 KĽÚČOVÝCH VLASTNOSTÍ STREŠNÝCH OKIEN PRE STAVITEĽOV DOMOV

Ako staviteľ rodinných domov potrebujete pre svojich zákazníkov získať čo najkvalitnejší výrobok. Rovnako j... čítaj viac

majiteľov domov okna dachowe do salonu

AKO ZATEPLIŤ PODKROVNÚ MIESTNOSŤ

Keďže zima je už za rohom, je dôležité vedieť, ako zatepliť podkrovnú miestnosť, aby ste počas Vianoc plati... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.