Iní

AKO ZNÍŽIŤ TEPELNÉ STRATY CEZ OKNÁ

V súčasnej ekonomickej situácii môže byť hľadanie spôsobov, ako znížiť tepelné straty inteligentným spôsobom, ako znížiť účty a minimalizovať spotrebu energie mimoriadne aktuálne. V tomto článku sa venujeme niektorým spôsobom, ako môžete znížiť tepelné straty cez okná , ktoré môžu byť inteligentným spôsobom, ako znížiť účty a minimalizovať spotrebu energie.

Koľko tepla sa stráca oknami?

Typický dom stráca oknami približne 10 až 15 % celkového tepla. Toto číslo sa v jednotlivých domoch líši v závislosti od použitého typu okien a počte okien v dome.

Ako okná strácajú teplo?

Hlavným spôsobom, ktorým môžu okná strácať teplo, je proces nazývaný vyžarovanie cez zasklenie. Dochádza k nemu vtedy, keď jedno sklo absorbuje žiarenie (vnútorné teplo), ktoré sa šíri cez sklo a dostáva sa k vonkajšiemu okennému sklu. Keďže toto sklo je chladné, žiarenie (vnútorné teplo) sa ochladzuje a stráca.

Medzi ďalšie spôsoby, ktorými môžu okná strácať teplo, patrí únik vzduchu okolo okenného rámu a spôsobiť malý prievan okolo okna. Tento problém sa dá odstrániť a bude vysvetlený nižšie.

Riešenie tepelných strát cez okná

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili tepelné straty cez okná. Niektoré sú finančne výhodnejšie ako iné, takže záleží na tom, koľko si môžete dovoliť investovať, ako aj na tom, čo už máte, a ktoré riešenie bude pre vás najlepšie.

Multi-Glazing

Jedným z najznámejších spôsobov, ako znížiť tepelné straty oknami je použiť okná s viacerými sklami. Okná s dvojitým a trojitým zasklením pomáhajú znižovať vyžarovanie prostredníctvom zasklenia.

Viac informácií o strešných oknách DAKEA s viacnásobným zasklením nájdete tu.

Pri výrobe zasklenia možno použiť štyri rôzne plyny, a to dehydrovaný vzduch a tri inertné plyny, ktorými sú argón, kryptón a xenón.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo tieto plyny spôsobujú pri zasklievaní, určite si prečítajte nášho sprievodcu zasklievaním okien.

Hrubé závesy

Hrubé závesy okolo okien môžu byť skvelým spôsobom, ako v zimných mesiacoch udržať teplo. Dokonca si môžete zakúpiť tepelné závesy, ktoré sú určené na udržanie tepla v miestnosti v zimnom období.

Pred zakúpením takýchto tepelných závesov sa uistite, že ste presne zmerali svoje okná. Ak sú závesy príliš krátke, nezachytia teplo a môžu dokonca zhoršiť vaše problémy s tepelnými stratami.

Dávajte pozor na prievan

Prievan sa môže vyskytovať na mnohých miestach v domácnosti vrátane okien a vždy je dobré poznať niektoré základné miesta, kde sa môže vyskytovať.

Začnite s dverami vášho domu. Miesta ako poštové schránky, mačacie klapky a kľúčové dierky môžu prepúšťať studený vzduch a umožňovať únik teplého vzduchu. Investícia do prievlakov na poštové schránky, kľúčové dierky a klapky pre mačky môže byť skvelým spôsobom, ako minimalizovať tepelné straty a znížiť účty za energiu.

Pri oknách môže vzniknúť prievan medzi  okenným rámom a krídlom, čo sa zvyčajne stáva pri otvárateľných oknách, ktoré sa časom opotrebovali. Na odstránenie tohto problému si môžete zakúpiť samolepiace penové pásy, ktoré sa dajú aplikovať okolo okna a sú pomerne lacné. Tieto penové pásy to zvládnu, ale nemusia dlho vydržať, preto si uvedomte, že toto riešenie je dočasné.

 

Ak chcete niečo dlhodobejšie, existujú kovové alebo plastové lišty, ktoré možno aplikovať okolo okien a ktoré môžu odstrániť problém s prievanom. Vydržia dlhšie ako penové pásy a môžu sa bez problémov prispôsobiť vašim oknám.

Ak sú vaše okná obzvlášť staré alebo poškodené, možno je čas na ich výmenu.

Vpustite dnu slnko

Ďalším spôsobom, ako môžete svoj domov vyhriať, je vpustiť dnu slnečné svetlo, keď je k dispozícii. Aj keď je chladno, cez okná stále cítiť slnečné teplo, takže odhrnutím závesov  počas dňa môžete pomôcť slnečnému svetlu prirodzene vykurovať váš domov bez toho, aby ste museli míňať ďalšie výdavky na energiu.

Ďalšie tipy na zníženie tepelných strát v domácnosti

Zakrytie podlahových dosiek

Ak sú podlahy vášho domu tvorené podlahovými doskami, ktoré majú vedľa seba štrbiny, môže sa do nich dostať studený vzduch a teplý vzduch môže uniknúť. Cez neizolované podlahové dosky môže uniknúť 10 % tepla v dome, ako teda postupovať pri ich izolácii?

Pridaním veľkých kobercov môžete výrazne znížiť pravdepodobnosť úniku tepla cez štrbiny v podlahe. Ak máte prístup k podlahovým doskám zdola, pridanie tepelnej izolácie môže byť tiež skvelým spôsobom, ako minimalizovať tepelné straty.

Nezakryté radiátory

Uistite sa, že radiátory nie sú zakryté veľkými kusmi nábytku, ako sú skrine a pohovky. V opačnom prípade môže teplo namiesto vašej izby pohlcovať nábytok, čím sa vykurovanie miestnosti značne predraží.

Ďalšie tipy a informácie o tepelných stratách nájdete v našom článku o tom, ako zlepšiť izoláciu domu.

Súvisiace články

majiteľov domov

RELAXÁCIA BEZ KOMÁROV SO STREŠNÝMI OKNAMI? JE TO MOŽNÉ! OBJAVTE RIEŠENIE!

Sieťka proti hmyzu Dakea, skrátene Dakea Zia, je elegantný výrobok s hliníkovou lištou zo sklených vlákien,... čítaj viac

Správy

SPOLOČNOSŤ DAKEA PRECHÁDZA NA BEZPLASTOVÉ OBALY

V spoločnosti Dakea je stredobodom všetkých aktivít udržateľnosť. Ako spoločnosť môžeme urobiť viac pre zác... čítaj viac

Iní

Spôsoby Eliminácie Vonkajšieho Hluku

Vytvorenie pokojnej a tichej atmosféry môže byť výzvou pre každého majiteľa bytu alebo staviteľa. Ak máte h... čítaj viac

DAKEA NOVINY

Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.

V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.