Sklo s nízkou emisivitou, známe aj ako nízkoemisné sklo , je typ skla, ktoré bolo tepelne ošetrené takmer úplne priehľadnou vrstvou, ktorá pri nízkych vonkajších teplotách zadržiava teplo v interiéri a v lete udržuje v dome chlad. Sklo s nízkou emisivitou pomáha minimalizovať množstvo UV žiarenia, ktoré môže prejsť cez sklo.
Sklo s nízkym obsahom E možno vytvoriť dvoma spôsobmi, a to ako sklo s mäkkou vrstvou ( soft coat) a sklo s tvrdou vrstvou ( hard coat) . Obe tieto verzie skiel s nízkou emisivitou ponúkajú rozdielne vlastnosti, najmä pokiaľ ide o zadržiavanie tepla a ďalšie dôležité faktory.
Nízkoemisné sklo s reguláciou slnečného žiarenia bolo navrhnuté tak, aby znižovalo množstvo tepla, ktoré môže preniknúť do miestnosti alebo domu, čo znamená, že sa môžu znížiť účty a spotreba energie.
Nízkoemisné sklo s reguláciou slnečného žiarenia sa vytvára pomocou procesu nazývaného “pyrolytické nanášanie”. Pri pyrolytickom povlakovaní sa na sklo pri vysokých teplotách nastrieka tenká vrstva v procese plaveného skla.
Proces floatovania je základnou technikou, ktorá sa používa pri výrobe spotrebných sklenených výrobkov, ako sú zrkadlá, čelné sklá a sklenený nábytok. Spočíva v umiestnení roztaveného skla na roztavený kov, ktorým je zvyčajne cín alebo olovo. To potom umožňuje kontrolu a tvarovanie skla podľa špecifických potrieb výrobcu, ako je napríklad hrúbka alebo dĺžka.
Pasívne nízkoemisné sklá, známe aj ako “tvrdý plášť”, sú ideálne pre chladné podnebie, pretože umožňujú vstup tepla do domu cez nízkoemisné okná, ale odrážajú teplo z interiéru späť do domu.
Pasívne nízkoemisné sklo sa vytvára pomocou techniky nazývanej naprašovanie.
Pomocou magnetrónového rozprašovania sa na vytvorenie kompozitnej vrstvy používajú kovy ako striebro, zinok a titán. Vďaka tomu získava tvrdá vrstva nízkoemisného skla svoje ideálne vlastnosti. Použitie striebra je hlavnou hnacou silou jeho úsporných vlastností, ktoré udržiavajú teplo, zatiaľ čo ostatné kovy sa používajú na zvýšenie pevnosti, farby a odrazivosti okna.
Inštalácia nízkoemisných skiel je v súčasnosti spojená s vyššími počiatočnými nákladmi v porovnaní s inými tradičnými oknami, ale vďaka úsporám, ktoré môžete dosiahnuť v nasledujúcich rokoch po inštalácii, sa oplatí počiatočná investícia.
Sklo s nízkou tepelnou odolnosťou sa používa na udržanie tepla v dome v zime a na blokovanie tepla vnikajúceho do domu v lete. Znižuje potrebu zmeny termostatu alebo klimatizácie, takže môžete ušetriť energiu.
Nízkoemisné sklo znižuje vaše účty za energiu tým, že zlepšuje vašu izoláciu. Izolácia spočíva v zadržiavaní cenného tepla a inštalácia okien s tvrdým sklom vo vašom dome môže byť účinným spôsobom, ako to dosiahnuť.
Ďalšie tipy týkajúce sa izolácie nájdete v našom článku “Ako zlepšiť izoláciu domu”
Nízkoemisné sklo tiež znižuje oslnenie televízora jasným slnečným svetlom. Je to skvelá výhoda pre víkendové rána pri sledovaní televíznych raňajok.
Nízkoemisné sklo vytvára reflexný povrch, teplo sa od okna odráža späť, takže interiér vášho domu je suchší. Teplejší interiér znižuje riziko kondenzácie vzdušnej vlhkosti na studených povrchoch. Kondenzácia môže viesť k problémom s vlhkosťou alebo plesňami. Preto nízkoemisné sklo pomáha vášmu domovu byť zdravším miestom pre vás a vašu rodinu.
Prečítajte si náš článok “Ako zastaviť kondenzáciu na oknách“.
Ďalšie zaujímavé blogy týkajúce sa okien a domu nájdete v našej dnešnej zbierke článkov.
Improving your home's insulation can be a great way to lower heating bills, reduce your carbon emissions, a... čítaj viac
Strešné svetlíky a strešné okná môžu byť skvelým spôsobom, ako priviesť svetlo do vášho domova, ale ich umi... čítaj viac
Vytvorenie pokojnej a tichej atmosféry môže byť výzvou pre každého majiteľa bytu alebo staviteľa. Ak máte h... čítaj viac
Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.
V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.