Zasklenie okna zohráva dôležitú úlohu pri energetickej účinnosti vašich okien, ako aj pri zabezpečení, bezpečnosti a súkromí.
Prečítajte si nášho sprievodcu zaskleniami okien, v ktorom sa dozviete o najúčinnejších zaskleniach, výhodách trojskiel a vlastnostiach, na ktoré si je potrebné dávať pozor.
Zasklenie okna je sklenený prvok okna. Bežne sa na označenie zasklenia používa označenie počtu vrstiev skla v okne (napr. jednoduché sklo alebo trojsklo..) alebo môže znamenať aj proces inštalácie nového okenného skla.
“Izolačná jednotka zasklenia” (IGU) označuje zasklenie s dvoma alebo viacerými sklami oddelenými komorami na zlepšenie izolácie, ako napríklad pri izolačnom dvojskle alebo trojskle.
Kvalitné zasklenie okien pomáha účinne izolovať budovu, šetriť peniaze za energiu a znižovať emisie CO2.
Rôzne typy zasklenia okien môžu zahŕňať:
Jednoduché, dvojité a trojité zasklenie opisuje počet skiel, ktoré sa nachádzajú v okne. Jednoduché zasklenie má len jedno sklo, zatiaľ čo trojsklo ich má tri. Pri dvojitom a trojitom zasklení je medzi sklami komora plnená inertným plynom, ktorá prispieva k tepelnej účinnosti okna.
Jednoduché zasklenie je na trhu dostupné len zriedka, pretože poskytuje slabú izoláciu, nedostatočné bezpečnostné prvky a znižuje celkovú energetickú účinnosť okna. Je náchylné na problémy s kondenzáciou.
Kedysi to bola jediná dostupná verzia zasklenia. Keď bolo vynájdené dvojité zasklenie, niektorí ľudia si stále vyberali jednoduché zasklenie ako lacnejšiu možnosť. Nižšie počiatočné náklady na zasklenie však výrazne prevážili zvýšené náklady na udržiavanie tepla v budove!
Okná s jednoduchým zasklením môžu tiež negatívne ovplyvniť predajnú hodnotu budovy.
Preto sú dnes okná zvyčajne dostupné len s dvojitým alebo trojitým zasklením.
Trojité zasklenie má oproti dvojitému zaskleniu viacero výhod:
Tri sklá, medzi ktorými sú dve komory plnené plynom, znamenajú, že okná s trojitým zasklením majú lepšie izolačné vlastnosti ako okná s dvojitým zasklením. V zime sa ťažšie dostáva teplo von a v lete dovnútra.
Zlepšená tepelná účinnosť znižuje účty za vykurovanie.
Zníženie hlučnosti je po tepelnej účinnosti jedným z najobľúbenejších dôvodov výberu okna s trojitým zasklením. Tri sklá sťažujú prestup zvuku cez sklo, keď je okno zatvorené, a sú obzvlášť užitočné napríklad pre domy postavené pri rušných cestách.
Aj keď pri oknách s trojitým zasklením môže stále dochádzať ku kondenzácii, lepšia tepelná účinnosť toto riziko znižuje. Pomáha udržiavať vyššiu vnútornú teplotu, takže je menej pravdepodobné, že vlhkosť vo vzduchu bude kondenzovať na skle.
Viac informácií o zastavení kondenzácie vody na oknách nájdete v našom blogu.
Vďaka trom vrstvám skla je ťažké rozbiť okná s trojitým zasklením. Domov je tak bezpečnejší.
To je obzvlášť užitočné v kombinácii s laminovaným zasklením, o ktorom sa dozviete viac nižšie.
Domy alebo budovy s izolačným trojsklom sa často dajú uviesť na trh za vyššiu cenu – alebo sa jednoducho zvýši ich atraktivita, aby sa zvýšila pravdepodobnosť dobrého predaja.
Nevýhody trojitého zasklenia sú:
Pre mnohých ľudí výhody trojitého zasklenia prevažujú nad jeho nevýhodami, ale ak je cena významným faktorom, dvojité zasklenie môže byť vhodnou alternatívou, ak sa ešte stále dajú dosiahnuť regulačné požiadavky (napr. hodnota U).
Vrstvené sklo je typ bezpečnostného skla, ktoré má tenkú polymérovú vrstvu, ktorá udrží sklo pohromade, ak sa rozbije. Znižuje riziko poranenia rozbitým sklom a zvyšuje bezpečnosť.
Ak sa niekto pokúsi rozbiť okno, aby sa dostal do budovy, môže to urobiť len veľmi ťažko.
Laminované zasklenie možno použiť ako na izolačnom trojskle, tak aj na dvojskle. Napríklad naše strešné okná Ultima Energy majú vrstvené trojsklo.
Tvrdené sklo alebo tvrdené zasklenie je sklo, ktoré bolo zahriate a ochladené na určitú teplotu, aby sa spevnilo. Niekedy sa nazýva aj kalené sklo. Je až päťkrát pevnejšie ako bežné zasklenie.
Je to dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý pomáha znižovať počet rozbití okien a môže poskytnúť dodatočnú bezpečnosť.
Všetky naše strešné okná Dakea obsahujú tvrdené zasklenie.
Pri dvojitom alebo trojitom zasklení je medzi jednotlivými sklami je dutiny plnená plynom, známa ako okenná izolačná komora. Tá vytvára izolačnú vrstvu, ktorá zlepšuje energetickú účinnosť okna.
Pri zaskleniach okien sa používajú štyri druhy plynov: dehydrovaný vzduch a inertné plyny, ktorými sú argón, kryptón a xenón.
Keď bolo prvýkrát vynájdené izolačné dvojsklo, výrobcovia pôvodne používali v komorách okien dehydrovaný vzduch. Ide o vzduch, z ktorého bola odstránená vlhkosť, čo znamená, že má vyššiu tepelnú účinnosť ako štandardný vzduch. V moderných možnostiach zasklenia okien sa s ním však stretávate len zriedka. V porovnaní s inertnými plynmi je podstatne menej účinný.
Argón je inertný plyn, čo znamená, že pri zmene podmienok, napríklad teploty, v ňom neprebieha chemická reakcia. Tepelná vodivosť argónu je o 33 % lepšia ako u vzduchu. Je veľmi rozšírený v oknách s dvojitým a trojitým zasklením, pretože je relatívne lacný, pričom má stále dobré izolačné vlastnosti.
Kryptón je ešte účinnejší ako argón, ale aj drahší. Izolačný účinok kryptónu je o 40 % lepší ako argónu a o 65 % lepší ako vzduchu.
Je to hustejší plyn, čo znamená, že pri kontakte s teplom sa molekuly ťažšie vzájomne ovplyvňujú. Preto znižuje tepelné straty cez okno. Podobne ako argón sa bežne nachádza v oknách používaných v domácnostiach . Okná, v ktorých sa používa kryptón, majú vysokú tepelnú izoláciu a poskytujú jednu z najlepších energetických úspor.
Xenón sa bežne nepoužíva v oknách v domácnostiach, ale niekedy sa používa v oknách v komerčných alebo priemyselných objektoch kde sú požadované nadštandartné parametre.
Xenón je plyn mimoriadne hustý, ale aj mimoriadne drahý.
Pokiaľ ide o zasklenie okien, mali by ste klásť dôraz na to, aby vaše okná s dvojitým alebo trojitým zasklením boli plnené argónom alebo kryptónom. Ak máte obmedzený rozpočet, vyberte si argón, pretože vďaka nemu sa znížia náklady a zároveň sa zabezpečí dobrá tepelná izolácia.
Ak hľadáte vysokoúčinné okno, hľadajte také, ktoré má izolačné trojsklo plnené kryptónom. Ide o tepelne najefektívnejšiu voľbu pre vaše zasklenie. Pomôže vám znížiť účty za energiu a znížiť emisie CO2.
Na meranie energetickej triedy okna a jeho zasklenia možno použiť rôzne ukazovatele, ale najčastejšie sa používa hodnota u ( súčiniteľ prestupu tepla).
Hodnota U určuje, koľko tepla sa stráca cez zasklenie, niekedy sa označuje ako súčiniteľ prechodu tepla alebo súčiniteľ prestupu tepla. Čím je hodnota U nižšia, tým je okno energeticky účinnejšie.
Ug je U-hodnota konkrétneho skla. Uw je hodnota U okna ako celku.
V spoločnosti Dakea má strešné okno Ultima Energy našu najnižšiu hodnotu Ug 0,5 W/m2 K.
Máte záujem o okno? Kontaktujte nás a vyžiadajte si cenovú ponuku. Radi vám pomôžeme.
Sieťka proti hmyzu Dakea, skrátene Dakea Zia, je elegantný výrobok s hliníkovou lištou zo sklených vlákien,... čítaj viac
V spoločnosti Dakea je stredobodom všetkých aktivít udržateľnosť. Ako spoločnosť môžeme urobiť viac pre zác... čítaj viac
Sklo s nízkou emisivitou, známe aj ako nízkoemisné sklo , je typ skla, ktoré bolo tepelne ošetrené takmer ú... čítaj viac
Ste profesionálny montážnik, dodávateľ alebo staviteľ domu? Zaregistrujte sa na odber našich DAKEA Novín ešte dnes, aby ste sa ako prví dozvedeli o nových produktoch, propagačných akciách a exkluzívnych ponukách.
V prípade všetkých Vašich ďalších otázok vyplňte náš kontaktný formulár na našej webovej stránke.